nijan

nijan

Prasačiny momentálne nie je možné zobraziť.
nijan
nezabúdame na hrdinov ktorí vybojovali našu slobodu
 
tmiro | 8.5.2022 12:41

Pamätám sa, ako nas o tom v škole učili - Američania prišli aj kúsok do československa po plzen ale tam zostali stáť a sovietska armáda najprv tiahla na berlín a praha v povstaní volala o pomoc, tak sovieti sa museli po oslobodení stočiť dole a utekali ešte oslobodiť aj prahu, zatiaľ čo američania iba stáli


Nehanebná bublina
Nehanebná bublina | 8.5.2022 12:56

tmiro:

US armáda stála, rebo americká strana dodržovala dohodu o demrkačnej čiare. Bohužiaľ...
A oslobodenie Prahy ČA to je tiež rokmi tradovaná legenda - ČA prišla do Prahy takpovediac s krížikom po funuse. :

Od dopoledních hodin 8.5.1945 probíhají jednání mezi ČNR a zástupci německé armády. Dochází k dohodě a v pozdních odpoledních hodinách byly zastaveny boje. Velitel Wehrmachtu v Protektorátu generál Rudolf Toussaint podepsal v 16:00 kapitulaci s platností od 18:00 a jeho vojsku byl umožněn volný odchod z Prahy.Německé jednotky odcházely z města po silnici na Beroun a Plzeň od 23:00 do rána 9:00 následujícího dne 9. května. Prahu též na základě této dohody opustily správní, soudní, policejní a jiné okupační úřady, organizace a instituce i někteří němečtí civilisté. Za tuto dohodu byl v roce 1949 odsouzen v inscenovaném procesu na doživotí velitel pražského povstání generál Karel Kutlvašr a rovněž obviněn z velezrady byl předseda vojenské komise ČNR kpt. Jaromír Nechanský, který byl popraven.

A kúzlo sovietskeho "oslobodenia" Prahy (nielen) si "vychutnal" gen. Sergej Vojcechovský - toho NKVD odvliekol do Gulagu, kde v roku zahynul. Podobný osud ďalšieho čs. občana popísaný tu:
https://zpravy....f0cc47ab5f122/.

To je to čaro sovietskej nezištnej lásky "osloboditeľov".


mack
mack | 8.5.2022 14:12

Na konci vojny proti Nemcom z Rusov bojovali v Prahe iba Vlasovci.


nijan
nijan | 8.5.2022 14:24

a hlavne si treba aj pripomenut rok 1939 a vyznam Moskvy pri zacati II. WW


tmiro | 8.5.2022 15:34

Ved o tom bol môj príspevok. Sovieti sa veľmi hneval a veľmi protestovali, že USA prekročili dohodnutú čiaru rozdelenia vplyvu. Keďže veľmi protestovali, nadriadení aj veľmi apeloval na dotyčného generála (patton?) tak ten nakoniec už ďalej z Plzne nešiel.

To ale potom nebránilo propagande nadávať na to, že urobili o co ich sovieti dôrazne žiadali.


nijan
nijan | 8.5.2022 15:51

presne tak a keby Patton do Prahy isiel ked to este malo zmysel, tak by Stalin oznacil USA za imepratorov ktori si chcu podmanit aj Cesko, lebo Praha bola klucova a preto nie omylom sa do zapadnej demarkacnej zony uz nevosla. Moskva klamala vzdy, neviem teraz presne ale aj Churchill povedal, daco v zmysel, ze si nikdy nemal podat ruku s diablom Stalinom.


 
Nie ste prihlásený, pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
loader